Zgierscy radni na dzisiejszej sesji Rady Miasta zdecydowali o przyjęciu ponad 14 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na rekultywację terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Barwników „Boruta”. Uchwała została przegłosowana większością głosów, przy jednym głosie wstrzymującym się oraz pięciu radnych nieobecnych.
Dlaczego Zgierz zdecydował się na przyjęcie dofinansowania właśnie teraz?
Prezydent Zgierza, Przemysław Staniszewski, wyjaśnił, że kluczową zmianą, która wpłynęła na decyzję miasta, była deklaracja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotycząca zwrotu kosztów podatku VAT, dotychczas uważanego za niekwalifikowany.
„Na dzień dzisiejszy, zgodnie z terminami wskazanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, do 20 marca było tak zwane okno na podpisanie umów na dofinansowanie, które gmina miasto Zgierz również na zadania związane z tym planem poprawy uzyskała w formie pozytywnej opinii i decyzji. Zmieniono podejście co do kosztów podatku VAT, które będą refinansowane. Dzięki temu, budżet miasta oraz mieszkańcy nie zostaną dodatkowo obciążeni” – tłumaczył prezydent Przemysław Staniszewski.

Solidarność samorządów kluczem do sukcesu
Przewodniczący Rady Miasta Zgierza, Łukasz Wróblewski, podkreślił znaczenie solidarności samorządów w walce o fundusze na rekultywację.
„Myślę, że to jest efekt właśnie takiej synergii działań. Nie rozumiem do końca, dlaczego tak długo trzeba było o te rozwiązania walczyć, ale cieszymy się, że deklaracja jest już na piśmie i że środki będą dostępne” – zaznaczył Wróblewski.

Harmonogram realizacji inwestycji
Radni wyrazili obawy dotyczące harmonogramu realizacji inwestycji. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemysław Jagielski wskazywał, że terminy narzucone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska są krótkie, co może stanowić duże wyzwanie.
„Mamy niepełne dwa lata, więc powinniśmy jak najszybciej rozpocząć procedury administracyjne i środowiskowe, żeby inwestycja została zakończona w wymaganym terminie” – powiedział Jagielski.
Co obejmuje rekultywacja?
Inwestycja o łącznej wartości ponad 17,5 miliona złotych pozwoli m.in. na:
- ogrodzenie i monitoring terenów,
- zabezpieczenie i utylizację niebezpiecznych odpadów,
- budowę nowoczesnej kanalizacji,
- stworzenie systemów zapobiegających dalszej degradacji środowiska.
Rekultywacja dawnego obszaru zakładów „Boruta” jest strategicznym działaniem miasta, mającym na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz stworzenie nowych możliwości rozwoju dla tego obszaru Zgierza.
Kolejne kroki
Najbliższym etapem działań jest wybór wykonawców projektu. Miasto zapowiada, że procedury przetargowe i administracyjne ruszą niezwłocznie po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, co pozwoli maksymalnie przyspieszyć realizację przedsięwzięcia.